I en verden, hvor geopolitiske rammer og dermed dagligdagen, normer og forventninger ændres fra det ene øjeblik til det andet, bliver det mere og mere komplekst at være virksomhed eller organisation.
I skal lykkes med at navigere i malstrømmen af modsatrettede forventninger. Samtidig skal I i højere grad end nogensinde stå til ansvar for ikke kun egne, men også jeres leverandørers handlinger.
Virksomheder og organisationer har dermed fået det, jeg ynder at kalde et ubegrænset moralsk kædeansvar. I kan ikke længere give andre skylden, når noget går galt. Hvis produktet er jeres, er ansvaret det også.
Det betyder, at det bliver sværere og sværere at beslutte, hvad der skal kommunikeres og hvorfor. Hvem vil vi som virksomhed gerne være? Hvad tager vi ansvar for og hvordan? Hvad skal vi mene noget om, som vi også fastholder, når det stormer? Og hvordan skal det komme til udtryk, så det passer til os?
Uanset hvordan man som virksomhed ønsker at være, er det afgørende at være knivskarp på, hvordan det ser ud på skrift, i tale og i handling – både til hverdag og når det hele bimler og bamler, og ingen trækker vejret helt ned i maven. Man skal vide, hvordan man ønsker at tage ansvar. Man skal være i stand til at tale og skrive, så man bliver forstået efter hensigten og får det omdømme, man fortjener.
Den kommunikationsopgave kan ChatGPT og andre AI-systemer komme med et gennemsnitligt bud på. ChatGPT laver en sandsynlighedsberegning – hvad er det næste ord i denne sammenhæng? Den udelukker derfor det usædvanlige – herunder både det usædvanligt gode og det specifikt tilpassede.
AI kan bruges til meget i vores fag. Teknologien kan læse, forstå og strukturere en tekst. Det er AI faktisk rimelig god til, og den kan komme med nogle fornuftige standardbud på kommunikation i mange situationer.
Men AI kan ikke svare på, hvad der er det rigtige at sige og gøre, når I er lige præcis dem, I er. Den kan ikke løfte opgaven med at sikre ansvarlig, sammenhængende og troværdig kommunikation, som er usædvanligt god. Det skal der human intelligence til. Det kan alle os, der elsker at arbejde med kommunikation, glæde os over, mens vi venter på den første krise udløst af AI-genereret kommunikation, uberørt af menneskehånd, gennemsnitligt, effektivt, FTE-besparende, men også utilstrækkeligt.